Jeden kadr ze wszystkich medów

Zamordowane zostało dziesięcioletnie dziecko i to w okrutny sposób - każdym z nas musiało to wręcz wstrząsnąć. Wszystkie możliwe służby policji pracowały dzień i noc, aby ustalić kto to zrobił i ująć zwyrodnialca. No i złapano Jakuba A.

Doprowadzony jest przez policję do Prokuratury, a następnie wyprowadzony z tej samej instytucji w taki oto sposób:
- zatrzymany jest w koszulce i majtkach oraz boso,
- ręce ma skutek za plecami,
- na nogach kajdany uwiązane w pasie,
- przez jednego z funkcjonariuszy trzymany jest za kark i zgięty prawie do ziemi,
- dwaj inni policjanci pod pachami niosą go tak, że bosymi nogami w zasadzie nie dotyka ziemi.

Mam do organów Państwa, mediów a także do nas wszystkich cztery retoryczne pytania, dając jednocześnie po dwie przeciwstawne odpowiedzi.

1. Czy Jakub A. jest człowiekiem?

a) Jeśli tak - to jako istocie ludzkiej ze strony Państwa należy się minimum przyzwoitości tym bardziej, iż nakazuje to Konstytucja RP w art. 30 mówiąc o niezbywalnej godności człowieka.

b) Jeśli nie - to po co nam Sądy - czy nie lepiej by było zatrzymywanego domniemanego zabójcę - po prostu zlikwidować w trakcie zatrzymania.

2. Czy Jakub A. jest winny?

a) Jeśli tak - to gdyby przyjąć, że jest poczytalny - to zasługuje na najwyższy wymiar kary znany Polskiemu prawu.

b) Jeśli nie - to my wszyscy czyli podatnicy zapłacimy w przyszłości odszkodowanie tak jak w przypadku Komendy - czy Kani, którzy spędzili niesłusznie po 20 lat w więzieniu.

3. Czy instytucje państwowe i media akceptują takie obrazki jak z udziałem Jakuba A.?

a) Jeśli tak - to za nic mają art. 40 Konstytucji RP o zakazie tortur i poniżającego traktowania.

b) Jeśli nie - to czemuż nikt się nie odezwał; Prokurator pozwolił wyprowadzić w taki sam sposób zatrzymanego a w mediach nie usłyszałem, że to nieludzkie zachowanie służb Państwa, które mają obowiązek przestrzegać praworządności.

4. Czy my wszyscy w XXI wieku, w centrum Europy akceptujemy takie widoki?

a) Jeśli tak - to jesteśmy po prostu barbarzyńcami.

b) Jeśli nie - to czemu nie słyszę sprzeciwu przeciwko takim praktykom.

Świat jest małą wioską - takie kadry pokazane we wszystkich mediach i to być może też na świecie narażają nie tylko organy Państwa Polskiego na negatywny ich odbiór, ale nas wszystkich Polaków stawiają na marginesie cywilizacji i kultury życia społecznego w XXI wieku.

Ja się na to nie godzę jako obywatel tego Państwa; jako prawnik, a przede wszystkim jako człowiek, dla którego takie zdarzenia - tu i teraz - niweczą nasze aspiracje do poczucia że jesteśmy cywilizowanym Narodem, a tym bardziej iż zdarza się to coraz częściej.

adw. Włodzimierz Łyczywek